Etterlyst for overgrep mot barn i Storbritannia – pågrepet på Gran Canaria
Mannen var etterlyst at britiske myndigheter.

En 44 år gammel rumensk mann er pågrepet i Las Palmas, etter at britiske myndigheter utstedte en internasjonal arrestordre mot ham for flere tilfeller av seksuelle overgrep mot et mindreårig familiemedlem.
Det var nasjonalpolitiet som gjennomførte pågripelsen 25. april, etter en omfattende etterforskning i samarbeid med avdelingen for utlendings- og grensekontroll i Las Palmas.
Det opplyser politiet i en pressemelding.
Mannen ble først etterforsket i Storbritannia etter at barnets far i oktober 2020 anmeldte ham for overgrep til politiet i Nord-Irland. Barnet var da 13 år gammelt.
Den mistenkte ble pågrepet og løslatt mot kausjon, men møtte ikke til rettssaken som skulle funnet sted 23. september 2021.
Som følge av dette ble det utstedt en internasjonal arrestordre. Mannen ble pågrepet tre år senere på Gran Canaria.
Mannen skal utleveres til Storbritannia, der han risikerer inntil 14 års fengsel hvis han blir dømt, ifølge spansk politi.