Første helelektriske buss klar på Gran Canaria: – Et ekstraordinært løft

For første gang skal en helelektrisk buss brukes på Globals rutenett på Gran Canaria.

Bilde av den nye bussen Global skal teste ut på Gran Canaria.
Publisert

Bussen ble presentert denne uken hos Scania i Madrid, der både Global og øyrådet  deltok. 

Kjøretøyet er tolv meter langt og har plass til 65 passasjerer

– Denne typen kjøretøy gir både økonomiske og miljømessige fordeler. Den reduserer CO₂-utslippene, optimaliserer vedlikeholdskostnadene og tar i bruk ny teknologi i regionstransporten. Det styrker Globals konkurranseevne og gjør tilbudet mer effektivt og moderne, sier Global-sjef Manuel Suárez i en uttalelse. 

Presidenten i øyrådet på Gran Canaria, Antonio Morales, var også godt fornøyd: 

– Dette er et ekstraordinært løft for elektrisk mobilitet på øya. Det gir oss bedre forutsetninger for bærekraftig transport og for å ta i bruk fornybar energi, sier Morales.

Global har fra før ti hybridbusser i drift, samt én hydrogenbuss utviklet i samarbeid med det teknologiske instituttet ITC.

Den nye elbussen skal nå testes i ordinær drift. Målet er å samle erfaringer om rekkevidde, ytelse på ulike traséer og hvordan teknologien fungerer i daglig rutetrafikk.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS