Her landet bisvermen:
– Ikke nærm deg
To bisvermer på flyttefot tok seg i helgen litt vel godt til rette her. Dermed måtte kommunen rykke ut for å kaste ut de ubudne gjestene.
Kommunale mannskaper i Agüimes på Gran Canaria måtte i helgen rykke ut for å fjerne to bisvermer som hadde slått seg ned sentralt i byen.
Svermene ble oppdaget i den gamlebyen, nærmere bestemt i Venezuela-gaten og i nærheten av San Sebastián-kirken. I det ene tilfellet hadde insektene festet seg til en husvegg.
Flyttet til private kuber
Ifølge kommunen dukker slike svermer opp med jevne mellomrom, særlig i blomstringstiden når biene leter etter nye steder å etablere seg.
Biene har fått nye hjem i privateide bikuber, opplyser kommunen.
Viktig for miljøet
Kommunen understreker at biene er viktige for miljøet og for pollinering, og at de derfor blir ivaretatt i stedet for å bli utryddet.
Samtidig kommer de med en klar oppfordring til publikum:
– Det er viktig at man ikke forsøker å håndtere eller nærme seg slike svermer på egen hånd. Man bør i stedet varsle kommunale tjenester for å unngå unødig risiko, opplyser kommunen.