Hotell Riu Gran Canaria. Foto: Riu

Hotellprisene skyter i været: –⁠ Mye dyrere

Så mye dyrere har hotellferien blitt på Kanariøyene.

Publisert Sist oppdatert

Et par netter på hotell koster allerede 16 prosent mer enn sommeren 2019 – året før pandemien førte til kollaps i turistsektoren.

Likevel fortsetter bestillinger å strømme inn hos hotellkjedene, som forventer 15% økt omsetning i tredje kvartal, sammenlignet med i 2022.

En hotellrom-bestilling på Kanariøyene i mai kostet i gjennomsnitt 105,4 euro, viser ferske tall fra det den spanske statistisk sentralbyrå.

Nesten 20 euro dyrere per natt

Prisene i mai lå 4,1% over de fra året før, men det er august-prisene som får gjestene til å grave ekstra dypt i sparegrisen nå. Da må kundene ut med hele 124,8 euro per rom i gjennomsnitt – nesten 20 euro dyrere per natt.

Tar vi utgangspunkt i sju netter på hotell blir oppholdet altså 140 euro dyrere.

– Ja, alt er mye dyrere, men kundene er ikke overrasket fordi de ser det i sine daglige utgifter også, forklarer daglig leder for den kanariske foreningen for reisebyråer og turoperatører, José Luis de la Rosa

Til tross for økte priser har etterspørselen skutt i været.

– I juli har det vært en belegg på 85% og vi forventer at denne prosentandelen forbedre seg i august, og de registrerte tallene vil være enda høyere enn de fra 2019, fortsetter han.

Flere kjøper på kreditt

Men selv om etterspørselen har fått kassapparatene hos de ulike hotellkjedene til å klirre, har trolig det høye belegget mye å gjøre med kampanjer som ble kjørt på forsommeren.

I tillegg tror De la Rosa at mange har kjøpt ferien på kreditt og med rentefri avbetaling.

– For mange er dette hevnsferien, ferier de ikke har kunnet ta i løpet av alle pandemiårene og ikke er villige til å droppe, presiserer han.

Powered by Labrador CMS