
Nesten 19.000 innbyggere mistet vannet
Etter feil på rørledning.
En sammenbrutt rørledning førte til at nesten 19000 personer i Jinámar-distriktet i Telde mistet vannforsyningen natt til mandag.
Telde kommune forklarer at denne hendelsen skyldtes et problem på en rørledning som krysser en tunnel under El Cortijo golfbane og som forsyner Jinámar, Valle de Jinámar, Lomo Blanco, La Majadilla og næringsparkene Ajimár og El Cortijo (Cruz de La Gallina), blant andre befolkningssentre.
Aguas de Telde-leder Luis Rúa forklarer at årsakene til bruddet fortsatt er ukjente, og at det kan ha vært forårsaket av en sprekk på røret eller kollaps av tunnelen der røret ligger.
Dermed trengte de tillatelse fra industridepartementet i regjeringen på Kanariøyene, før de kunne påbegynne arbeidet.
Av denne grunn kan Aguas de Telde ennå ikke fastslå når problemet kan løses. Først må de få tillatelse til å gå inn i tunnelen og vurdere problemet.
Som midlertidige løsninger har de fått fylt opp to vanntanker, og omdirigert vannforsyning via et alternativt rørledningsnettverk.