
Arrangerer maraton for siste gang på Gran Canaria
Legger ned Maspalomas-maratonet etter november.
Denne avgjørelsen er tatt av Sportsdepartementet i øyrådet og San Bartolomé de Tirajana kommune.
Dette blir altså tredje og siste gang Gran Canaria Maspalomas-maratonet vil finne sted. Det blir arrangert den 19. november.
Årsaken til at øyrådet dropper arrangementet fra sportskalenderen er få påmeldte og lite engasjement rundt løpet.
Beslutningen kommer etter at maratonet først ble arrangert i ti år i Las Palmas, før det har gått for seg to år i turistkommunen sør på øya.
Bare én gang klarte arrangementet å tiltrekke seg mer enn 1000 deltakere, til tross for omfattende investeringer, ifølge øyrådet. I gjennomsnitt deltok bare 600 personer.
– Det er åpenbart at Gran Canaria-maratonet ikke har fungert til tross for investeringene som er gjort, sier idrettsminister Aridany Romeri i øyrådet.
Nylig kom også en rapport som viste at investeringene ikke står i stil til oppslutningen rundt løpet.
Mange innbyggere og bedrifter har også reagert på at løpet har forstyrret hverdagen i ferieområdene, og dermed også ført til økonomisk tap for turistsektoren i øyas største turistkommune.
Men selv om maratonet forsvinner, betyr ikke det at Gran Canaria dropper løpsidretten helt.
Aridany Romero avslørte nylig at de vurderer et internasjonalt 10K-løp eller et halvmaraton for 2024.
– Vi ønsker store arrangementer, sa han, og antydet at budsjetter som tidligere har gått til maratonet kanskje vil bli brukt på disse nye arrangementene.