Dødslukt herjer i Las Palmas
Dette er årsaken.
De siste dagene har en intens lukt av død hengt over havne- og kystområdet i Las Palmas. Det har spesielt rammet området rundt Santa Catalina.
Utenfor kjente og populære turistattraksjoner som akvariet Poema del Mar, var den grusomme lukten direkte uholdbar på søndag, noe Canariavisen selv fikk erfare da vi besøkte akvariet.
– Jeg får ikke lukta ut av nesa, var reisefølgets kommentar to timer etter besøket på akvariet.
Heldigvis ga stanken seg når man kom et godt stykke inn i bygget.
700 tonn agn
Årsaken til lukta er 700 tonn med råtnende fiskeagn, som har hopet seg opp inne på Friso sitt fryselager, etter at dette tok fyr i slutten av juli.
Nå lover selskapet av lukta skal avta, etterhvert som agnet fjernes.
I en uttalelse sier Frisu at de jobber på spreng for å tømme hele lageret, men at gassene som oppstår når agnet råtner er farlige. Dermed må spesialopptrente ansatte fra et selskap for avfallshåndtering jobbe med pusteutstyr.
– Det er et veldig tidkrevende og komplisert arbeid, sier talsperson Jorge González på vegne av selskapet.
Lastebilene slo lekk
I tillegg har det vært et problem at de første lastebilene som ble leid inn for å frakte avfallet slo lekk. Dermed spredte lukten seg over store avstander og bilene måtte byttes ut.
– Vi forstår ulempen, men vi gjør alt menneskelig mulig for å få tømt lageret så raskt som mulig.
Kan bli ferdige på onsdag
Frisu tror de blir ferdige med jobben onsdag eller torsdag denne uka.
– Hvis vi klarer å ha sju lastebiler operative per dag, med en lastekapasitet på 15 tonn, vil det være klart på to til tre dager, sier González, som presiserte at lokalene deretter må desinfiseres.
Årsaken til den voldsomme brannen på fryselageret er fortsatt ukjent, ettersom ekspertene enda ikke har kommet seg inn i lagerets indre.
Det har blitt spekulert i om en kortslutning kan ha ført til brannen som krevde fire dagers innsats fra brannvesenet.