Playa Jardin på Tenerife. Foto: Neirfy/Shutterstock

Erklærer vannkrise på Tenerife

Tenerife tar grep etter omfattende tørke.

Publisert Sist oppdatert

Tenerife står overfor sin verste tørkeperiode noensinne, og myndighetene erklærer derfor vannkrise på øya fra førstkommende fredag.

Dette ble kunngjort av øyrådet på Tenerife denne søndagen.

Kriseerklæringen skal behandles i øyrådets plenarmøte 1. mars.

Øyrådets president,Rosa Dávila, sier samarbeid på tvers av politiske grenser blir avgjørende for å få gjennomslag for tiltakene.

– Vi står overfor en av de tørreste vintrene i nyere historie, og å sikre vann til både innbyggere og jordbruk er en kritisk sak som ikke har noen politisk farge, sier han.

Han påpeker at tørken vil ha spesielt alvorlige konsekvenser for jordbruket, og at øyrådet har hatt flere møter med ulike landbruksorganisasjoner for å informere dem om situasjonen.

Med en kriseerklæring får øyrådet myndighet til å iverksette tiltak som begrensninger i vannforbruket, men også midler til å utbedre rørnettet slik at man minimerer lekkasjer og tap av vann.

Etter planen skal det også brukes informasjonskampanjer, rettet mot både turister og fastboende. Målet er å fremme ansvarlig vannforbruk, opplyser øyrådet.

Lite nedbør

Det siste året har det kommet uvanlig lite nedbør på Kanariøyene. Nedbøren har gått ned med 15-40% på det verste, mens fordampningen har økt med 10-25%, ifølge øyrådet.

Vannnivået i reservoarene forvaltet av øyrådet ligger på 34,6% per 1. februar. Det et betydelig lavere enn i fjor, da nivåene var på 52%.

Høye temperaturer

Data viser at vinteren på Tenerife har vært preget av høye temperaturer og lange perioder med calima.

Januar måned var den varmeste på 110 år på toppen av Teide, med en gjennomsnittstemperatur på nesten 9 grader.

De økte gjennomsnittstemperaturene er også merkbare andre steder på øya. I januar lå den på 17 grader, den høyeste på 60 år.

Powered by Labrador CMS