Fjerde ildkule på fire dager. Foto: Red de Investicación Bólidos y Meteoritos

Fjerde ildkule på fire dager

På fire dager har fire ildkuler passert over Kanariøyene. Den ene slo ned i havet utenfor Gran Canaria, etter at den laget et voldsomt drønn.

Publisert Sist oppdatert

Fire ildkuler på fire dager. Fenomenet har fascinert (og skremt) innbyggere og turister på Kanariøyene de siste dagene.

På onsdag suset en meteoritt over nattehimmelen. Den laget et voldsomt drønn som ble hørt over store deler av Gran Canaria, før den landet i havet.

Drønnet ble den store snakkisen den dagen, og det skulle ta flere timer med spekulasjoner, før forskerne ved vulkanologi-instituttet Involcan og astrofysisk institutt kunne si noe konkret om årsaken.

Dagen etter ble to ildkuler observert samtidig over Lanzarote.

Denne søndagen ble nok en ildkule (en meget lyssterk meteor) observert nord for Tenerife, ifølge meteorittforskningsnettverket.

Meteoren ble observert fra Lanzarote, i det den gikk i oppløsning over Vest-Sahara. Den ble fanget opp at meteorittforskningsnettverket SPMN.

Powered by Labrador CMS