Frykter meslingutbrudd: – Små barn er mest utsatt
Kanariske helsemyndigheter vil få opp vaksinedekningen. Samtidig sprer smitten seg i Europa.

Meslinger er igjen på fremmarsj i verden, og nå er også helsemyndighetene på Kanariøyene på vakt.
Med store utbrudd i både Europa og Nord-Afrika frykter ekspertene at sykdommen kan nå øygruppen.
Bare i EU- og EØS-landene ble det registrert over 16 500 tilfeller i løpet av fjoråret.
Romania står alene for 72 prosent av tilfellene, ifølge det spanske helsedepartementet.
Utenfor EU er situasjonen spesielt alvorlig i Marokko, som siden oktober 2023 har rapportert mer enn 25 000 mistenkte tilfeller og 184 dødsfall, viser tall fra Verdens helseorganisasjon (WHO).
I Spania er det så langt i år meldt 459 mistenkte tilfeller. Av disse er 195 avkreftet, men 263 er bekreftet som meslinger.
På Kanariøyene er situasjonen foreløpig rolig, med kun ett bekreftet tilfelle så langt i år.
– Muligheten er reell
– Muligheten for et meslingutbrudd er reell, sier Abian Montesdeoca, ansvarlig for vaksinasjonsprogrammet i Helsedirektoratet på Kanariøyene, til avisa La Provincia.
Han understreker at barn under ett år, som ikke kan vaksineres, er særlig utsatt.
– Alle barn under tolv måneder er ubeskyttet, sier han. I tillegg trekker han frem vaksinemotstandere og personer som av medisinske årsaker ikke kan ta vaksinen som risikogrupper.
– Derfor minner vi alle foreldre på hvor viktig det er å sjekke at barna deres har fått begge dosene av vaksinen, sier Montesdeoca.
Lavere vaksinedekning enn ønsket
Kanariøyene har en vaksinasjonsdekning på 94,79 prosent for første dose og 88,97 prosent for andre dose.
Verdens helseorganisasjon anbefaler minst 95 prosent dekning på begge doser for å sikre flokkimmunitet.
Montesdeoca mener likevel at de reelle tallene kan være høyere enn det som fremgår i statistikken.
– Vi ser at det er mange barn som har fått første dose på Kanariøyene, men ikke den andre – selv om de fortsatt står oppført i registeret. Derfor er den reelle dekningen i virkeligheten høyere, forklarer han.
Han legger til:
– Beviset for at befolkningen er godt vaksinert, er at når vi får et tilfelle, oppstår det ikke sekundære tilfeller eller utbrudd.
Ett tilfelle – ukjent smittekilde
– Det eneste tilfellet vi har hatt i år var en fire år gammel jente med symptomer som stemte med meslinger, sier Montesdeoca.
Smittekilden er fortsatt ukjent.
– Vi vet fortsatt ikke hvor smitten kom fra, og vi undersøker fortsatt om det kan ha vært en reaksjon på vaksinen, sier han.
– I svært sjeldne tilfeller kan vaksinen føre til en veldig mild form for meslinger eller utslett som ligner, forklarer han.
Informasjon til helsepersonell
Helsedepartementet har laget en egen nettside for helsepersonell for å gjøre det lettere å gjenkjenne sykdommen.
– Siden vaksinen fungerer så godt, er det i dag vanskelig å se ekte meslingtilfeller. Derfor har helsepersonell tilgang til en veileder som hjelper dem å oppdage sykdommen, sier Montesdeoca.
Nettsiden er også tilgjengelig for alle, og det er utviklet egne videoer og annet informasjonsmateriell.
– Siden vi har sett disse tilfellene de siste årene, har vi styrket kontakten med helsepersonell både i primær- og spesialisthelsetjenesten, avslutter han.