Kapteinen får krass kritikk

Publisert Sist oppdatert

Ifølge ulykkeskommisjonen skal kapteinen på Bentago Express ha utført «den minst egnede» manøveren under dårlig vær, da ferga gikk på grunn 7. januar 2021 i Agaete.

Ulykken førte til en dramatisk redningsaksjon for å få passasjerene av ferga, etterfulgt av flere dagers innsats for å hente ferga inn til land.

Årsaken var kraftig vind i området da ferga skulle legge til, der manøveren kapteinen forsøkte seg på feilet.

I tillegg til kritikken av kapteinen, kom ulykkeskommisjonen også med anbefalinger om å forlenge piren i Agaete og mer restriktive rutiner under dårlig vær.

Den minst egnede manøveren

Ifølge kommisjonens rapport var manøveren kapteinen utførte helt ulik den andre kapteiner i selskapet vanligvis benyttet, og «den minst egnede» i situasjonen.

Kapteinen skal ha valgt å gå inn «på skrå i forhold til havna, slik at han måtte snu ved tuppen av denne. Det anses som tryggere å gå parallelt inn med havna, slik de fleste kapteiner på samme fartøy gjør», står det å lese i rapporten.

Rapporten understreker at kapteinen var langt fra noen nybegynner, etter å ha lagt til ved Agaete-havna hele 536 ganger tidligere, siden juli 2017.

For dårlig infrastruktur

Til tross for kapteinens uvanlige manøver, konkluderte kommisjonen også med at infrastrukturen i havna ikke er god nok for denne typen skip. «Innseilingen er for smal til å manøvrere skip på denne størrelsen på en trygg måte», står det i rapporten.

I tillegg til kritikken mot kapteinen, stiller ulykkeskommisjonen også spørsmål ved selskapets handlinger. Etter ulykken var det ikke noe å hente fra skipets «svarte boks», som skal lagre informasjon som kan være avgjørende i etterforskningen av slike ulykker. Fred Olsen har ikke overlevert noen slik informasjon, til tross for at selskapet er pålagt å gjøre dette.

Til tross for drivstofflekkasjer fra skipet etter ulykken, klarte opprydningsmannskaper å stoppe dieseloljen fra å spre seg over store områder.

Powered by Labrador CMS