Puerto de Mogán sørvest på Gran Canaria. Foto: Valery Bareta/Shutterstock

Rekordvekst

Turister la igjen 5,3 milliarder euro i årets første tre måneder.

Publisert Sist oppdatert

Kanariøyene ligger stadig på toppen av mange ferieønskelister. Ferkse tall viser både at antall turister øker, samtidig som de legger igjen stadig mer penger på ferieøyene.

I årets første tre måneder brukte hver person 168 euro i gjennomsnitt per dag, fordelt på restauranter, aktiviteter, shopping og overnattingssteder.

Ifølge en rapport fra det spanske statistiske sentralbyrå, INE, er dette et historisk høyt forbruk, med over 5,3 milliarder euro i turistkassene på bare tre måneder.

Det er en økning på nesten 10%, sammenlignet med siste kvartal i 2022, og 45% mer enn ved samme periode i fjor.

Det er Tenerife som leder med 38,5% prosent av forbruket, etterfulgt av Gran Canaria med 30,5% og Lanzarote med 16,5%

Flere turister

Det er ikke bare forbruket som har økt på Kanariøyene, men også antallet turister. Fra januar til mars kom det over 3,7 millioner turister til øygruppen. Det er en økning på 1,43%, sammenlignet med 2019-tallene, altså før pandemien.

Det er fortsatt flest briter som besøker Kanariøyene, og de utgjør 29,3% av turistene. De følges av tyskerne med 20,6%.

Også reisende fra de nordiske landene har økt, og da hovedsaklig på forbrukssiden: nordiske turister stod for hele 16% av det totale forbruket i årets første tre måneder, skriver La Provincia. Det tilsvarer 848 millioner euro.

Powered by Labrador CMS