
Selfie-turister skaper kaos Kollisjon skaper lange køer på GC-1 ved Playa del Inglés
Langs GC-550-veien oppstår det daglig farlige situasjoner når folk skal besøke Gran Canarias «selfie-mekka». Nå reagerer brannvesenet på sikkerheten.
Enten det er sol eller regn, sommer eller vinter – i Las Vacas-ravinen, eller Barafonso som den egentlig heter, flokker turister til for å ta Instagram-vennlige selfies mot den flotte bakgrunnen.
Det skaper kaos langs GC-550-veien mellom Agüimes og Temisas, like ved kilometermerke 14.
Her har nemlig biler, busser og motorsykler parkert i en årrekke langs veien, i skråninger, grøfter og midt i veien, slik at turistene kan komme seg ned til ravinen for å ta den ettertraktede selfien.
Nå reagerer brannvesenet på sikkerhetsaspektet ved dette, etter at en person måtte reddes ut fra ravinen etter å ha skadet foten på tirsdag.
De reagerer ikke bare på at parkeringsgalskapen fører til vanskelig fremkommelighet, men også de mange fotgjengerne som går langs den smale veien. Her finnes verken veiskulder eller fortau.
Ettersom parkeringsmulighetene er så begrenset nær turistattraksjonen, er det vanskelig å komme frem for både utrykningskjøretøy og andre trafikanter langs veien, mens fotgjengere altså utsetter seg for livsfare når de vandrer langs veien.

Agüimes kommune sier de flere ganger har varslet om farene i området. De har bedt om å få lage en parkeringsplass, og har sagt seg villig til å finansiere denne, men ikke blitt hørt, sier kommunen.
Prosjektet ville vært enkelt nok å gjennomføre, hvis det nødvendige området ble eksproriert, hevder ordfører Óscar Hernández.
Det er derimot øyrådet på Gran Canaria som har ansvaret for veidriften, mener kommunen.
Her har saken blitt kastet frem og tilbake mellom departementet for offentlige prosjekter og departementet for naturarv, ettersom naturområdene er beskyttet.
Øyrådets president, Antonio Morales, sier på sin side at de ikke har noe ansvar for dette, og at det er Guardia Civil som må sørge for at veien brukes riktig.