Insular-sykehuset på Gran Canaria. Foto: Gobierno de Canarias

Slår smittealarm

Helsesektoren er overbelastet.

Publisert Sist oppdatert

Den årlige epidemien med luftveissykdommer som influensa og Covid-19, er i full gang.

Dette har ført til at sykehusene på øyene er overfylte, og at det er lange ventetider for å få hjelp hos fastlegen.

Ifølge Juan José Cabal, president i den spanske legeforeningen for allmennmedisin og familiemedisin på Kanariøyene, er situasjonen på sykehusene svært krevende.

– De siste dagene har vi hatt over 200 pasienter på akuttmottaket på sykehuset vårt hver dag, sier Cabal.

– Det er mange pasienter med influensa, men også noen med covid-19. Det er vanskelig å skille mellom de to sykdommene, siden det ikke alltid tas tester. Vi vet at begge sykdommer er inne i bildet nå, men jeg vil våge meg på å si at det er mest influensa, sier Cabal.

Lange ventetider hos fastlegen

Også hos fastlegene er det lange ventetider. Ifølge Cabal er det normalt å måtte vente mellom tre og 15 dager for å få time.

Dette skyldes delvis at mange leger selv er syke, og at det er mangel på leger i primærhelsetjenesten.

– Det er ikke en populær spesialitet blant nye leger. I tillegg vil mange eldre leger gå av med pensjon i løpet av de neste årene. Det betyr at vi vil stå overfor en enda større mangel på leger i fremtiden, sier Cabal.

Legeforeningen som Cabal leder sier de stiller seg bak forslaget om tre dagers egenmelding ved sykdom, fordi veldig mange pasienter oppsøker legesentrene for å sykemeldes. Dette forslaget kom nylig fra Helsedepartementet, med mål om at det kan ta noe av presset av fastlegene.

Over hundre pasienter måtte vente

Siden helgen har antallet pasienter som kommer inn på akuttmottaket ved Insular-sykehuset i Las Palmas økt kraftig.

Sykehust har flere ganger den siste tiden hatt store kapasitetsproblemer.

På mandag ventet over hundre pasienter på en seng, og ifølge sykehusets egen rapport, var det 244 personer som hadde behov for akutthjelp på tirsdag.

Akutten på Insular-sykehuset i Las Palmas 15. desember. Foto: Privat
Akutten på Insular-sykehuset i Las Palmas 15. desember. Foto: Privat

Dette er likevel lavere enn de foregående dagene, og bare noe over gjennomsnittet på rundt 220 pasienter per dag.

Kapasiteten står likevel ikke i stil til antallet pasienter, og ofte sliter akuttmottaket med å ta unna alle som kommer til Insular-sykehuset.

Canariavisen har flere ganger tidligere omtalt hvordan pasienter havner på gangen, mens ambulanser står i kø for å slippe av pasienter.

Sykehuset har ansvaret for alle pasienter fra sørsiden av Gran Canaria, med unntak av de som legges inn på et av de private sykehusene.

Powered by Labrador CMS