De nye teleskopene bruker flere små og selvkorrigerende speil, festet i vaiere. Dette gjør det mulig å bygge større og billigere optikk for å ta bilder av planeter utenfor vårt eget solsystem. Grafikk: IAC

Teknologi fra Kanariøyene skal finne utenomjordisk liv

Forskere fra Kanariøyene utvikler nye teleskoper som skal kunne ta meget detaljerte bilder av planeter utenfor vårt eget solsystem.

Publisert Sist oppdatert

Ny teknologi fra Kanariøyene skal brukes i jakten på utenomjordisk liv.

Det er astrofysisk institutt på øygruppen som skal utvikle teknologien i et nytt laboratorum for optomekanikk. Der skal neste generasjons teleskop utvikles og testes.

Den nye teknologien skal gjøre det mulig å bygge større og billigere bakketeleskoper. Blant disse er det nye ExoLife Finder-teleskopet, som skal se etter såkalte biomarkører på liv, på planeter i bane rundt andre stjerner.

ExoLife Finder skal blant annet kunne ta infrarøde bilder med så høy oppløsning og kontrast, at det blir mulig å avdekke hittil uoppdagede detaljer om planeter utenfor vårt eget solsystem.

Teleskopet blir minst 50 meter i diameter.

– Målet er at disse store teleskopene kan ta bilder av planeter på størrelse med Jorden, for å se om det er tegn til biologisk aktivitet der, sier Rafaen Rebolo, direktør for astrofysisk institutt på Kanariøyene.

Flere utfordringer

Denne uken skal det avholdes et toppmøte mellom 30 spesialister på slik teknologi fra hele verden, på Kanariøyene.

Før teleskoper som dette kan bygges, må forskerne løse flere utfordringer – blant disse hvordan man utvikler ultralette og selvkorrigerende speil som kan henges i kabler, fremfor en stiv ramme.

Uten dette på plass vil man ikke kunne dra nytte av den nye teknologien som nå utvikles.

Prototype på Teide

Derfor skal en liten prototype på 3,5 meter bygges på Kanariøyene. Denne skal installeres ved romobservatoriet på Teide for å testes, om to års tid.

Også forskere fra Hawaii og Frankrike er med på prosjektet. Franske forskere skal blant annet utvikle optisk utstyr som kan ta bilder med høyere kontrast enn tidligere.

– Hvis vi klarer å demonstrere at dette er mulig, kan vi ha et 50 meter stort teleskop i fremtiden, til en langt lavere pris enn før, sier forskerleder ved ExoLife Finder-prosjektet, Nicolás Lodieu.

Powered by Labrador CMS