
Turistbussene varsler streik
Kan bli kaos for passasjerer som ankommer Kanariøyene og skal videre med turoperatørens buss. Også skolebussene varsler streik.
Fagforeningene for både skole- og turistbussene i Las Palmas-provinsen varsler nå streik, etter at forhandlingene med arbeidsgiverorganisasjonen FET stoppet opp.
Sjåførene har ikke fått lønnsøkning eller endring i arbeidsavtalene siden 2011.
I tillegg til høyere lønn krever sjåførene også at arbeidsgiverne avslutter forsøket på å bli kvitt fartsskrivere i busser og lastebiler på Kanariøyene.
Tidligere har arbeidsgiverorganisasjonen FET truet med lockouts, dersom regjeringen på Kanariøyene ikke lar bransjen droppe fartsskrivere. Bransjen selv mener disse påfører unødvendig byråkrati på en så liten øygruppe.
Sjåførene er sterkt uenig i dette, og mener at nettopp fartsskrivere kan demonstrere de lange og krevende arbeidsdagene for buss- og lastebilsjåfører på Kanariøyene.
Den varslede streiken vil berøre alle busser utenom vanlige rutebusser på Kanariøyene, og er planlagt til17., 20., 24., 27. og 31. mai samt 3., 7., 10., 14. og 17. juni.
Ikke hatt forhandlinger siden 2014
Fagforeningene påpeker i en uttalelse at det ikke har foregått forhandlinger siden i 2014, og at tariffavtalene senest ble oppdatert i 2011.
Gjentatte krav om å komme til forhandlingsbordet skal ha gått for døve ører hos arbeidsgiverne, sier fagforeningene.