
Vil bygge om veiene rundt flyplassen
Og to nye innfartsårer ved Arinaga skal hjelpe sementfabrikken i Arguineguín.
Den nye utviklingsplanen på Gran Canaria inkluderer flere store prosjekter rundt flyplassen, inkludert flytting og utvidelse av motorveien for å legge en tredje rullebane, samt nye veier til Arinaga-havna.
Riktignok har utvidelsen av selve flyplassen med en ny rullebane stoppet opp, som følge av juridiske utfordringer og protester fra de som bor rundt den travle flyplassen.
Likevel inneholder altså utviklingsplanen konkrete avsnitt om nye innfartsårer og modernisering av motorveien mellom El Goro og Las Puntillas.
Skal redde sementfabrikken i Arguineguín
Også modernisering av veinettet inn mot havna i Arinaga er inkludert i planen. Her vil man bygge to nye veier: en til havna fra motorveien, ved Sardina-krysset, og en annen mot stranda.
Den første av disse skal gjøre det mulig for sementfabrikken i Arguineguín å benytte havna, ettersom de har mistet konsesjonen til Santa Águeda-havna i El Pajar.
De har likevel fått flere år på seg til å flytte havneoperasjonene et annet sted.
Muligheten for å bruke Arinaga-havna til å frakte råmaterialer blir kritisk i så måte, fordi dette vil korte ned reiseveien fra steinbruddet, slik at ikke lastebilene må kjøre helt til Arguineguín.