
Vulkanutbruddet har startet på La Palma
Klokken 15:12 smalt det! Det forrige utbruddet var for 50 år siden. «
SISTE:Lavaen har tatt boliger på La Palma – 5000 evakueresVulkanutbruddet mange har fryktet har nå startet på La Palma.
Eksplosjonen kom klokken 15:12 denne søndagen like ved Las Manchas, etter at jordskjelvaktiviteten har intensivert seg de siste dagene.
En time etter at utbruddet startet fortsetter vulkanen å spy ut lava fra to ventiler.
Maner til ro i befolkningen
Myndighetene maner til ro hos befolkningen, og sier vulkanen kan holde på i timer eller dager, men at den ikke er eksplosiv.
Vulkanolog David Calvo fra Involcan forklarer i dag på kanarisk tv at utbruddet minner om det i 1971, der lava flyter og skytes ut av ventilene, uten at den er spesielt eksplosiv.
Forskerne er foreløpig usikre på hvilken vei lavaen vil ta.
Utbruddet har sendt en stor sky av røyk og aske opp i luften.
Ikke befolket område
Området der vulkanutbruddet foregår er ikke befolket. Det bekreftet Kanariøyenes president, Ángel Víctor Torres i dag.
Cumbre Vieja på La Palma er en av de mest aktive vulkansystemene på Kanariøyene.
To av de siste tre utbruddene på øygruppen har skjedd her, først i 1949 da San Juan-vulkanen hadde utbrudd, og senere ved Teneguía i 1971.
Startet evakuering i dag
I dag startet også evakueringen av hjelpetrengende innbyggere i utsatte områder, slik Canariavisen skrev om tidligere denne søndagen.
Flere risikoområder nå stengt i de såkalte trykkområdene. Det inkluderer flere turområder. Øyrådet har også stengt LP-214-veien.
Jordskjelvsvermen på La Palma begynte 11. september. I helga var det en roligere periode, men intensiteten har nå økt igjen.
Denne søndagen ble et skjelv med 4,2 på Richters skala registrert, med en dybde på 2 kilometer.
Over 6000 jordskjelv har blitt registrert siden 11. september, ifølge det nasjonale geografiske institutt, IGN.