11 prosent av nordmenn drar på vinterferie til utlandet – Kanariøyene favoritten
Når vinterferien skal planlegges er nordmenn delte om hvor vi skal. Mens 55 prosent av de som skal på ferie velger å bli i kalde nord, vil resten sørover.
Ikke overraskende er det Kanariøyene som topper listen over favorittdestinasjonene våre i vinterferien. Spania og Mallorca er også populære, sammen med Frankrike og Italia.
De som velger seg utenlandsferie med sol og varme er spesielt par uten barn, de over 60 og nordlendinger, viser en undersøkelse fra nærings- og arbeidsgiverorganisasjonen Virke.
– For mange handler vinterferien om å komme seg bort fra kulde og mørke. Sol, varme, rekreasjon og gode mat- og kulturopplevelser er de viktigste driverne for dem som velger Europa, sier bransjeleder for reiseliv i Virke, Geir Vik.
Ifølge Vik reiser én av fire nordmenn på vinterferie i år. Litt over halvparten vil til klassiske vinterdestinasjoner.
– Vinterferien er fortsatt høysesong for fjell og hytte. Innlandet, Vestland og Buskerud er de mest populære destinasjonene, godt hjulpet av kjente vinterperler som Trysil, Hafjell, Hemsedal og Kvitfjell, sier Vik.