☀️ SOMMERSALG:
Vi er her hele sommeren - prøv oss for kun 315,- kr i 6 måneder!
Tilbudet gjelder kun nye abonnenter.
Minst fem døde migranter er den siste tiden blitt funnet i sjøen rundt de spanske øyene Formentera og Ibiza.
Alle var bundet på hender og føtter.
Nå etterforsker Guardia Civil om de kan ha blitt drept under flukten over Middelhavet.
Minst én av de døde migrantene ble funnet med en oransje redningsvest på seg.
Det er den spanske avisen Diario de Mallorca som først meldte om funnene, og politiet bekrefter at det pågår etterforskning overfor avisa.
Den første kroppen ble oppdaget 18. mai av en belgisk båt nær Formentera.
Kort tid etter ble enda en kropp funnet i samme område.
Guardia Civil opplyser at de ikke kan gi detaljer mens etterforskningen pågår. De mener migrantene var på vei fra Algerie til Balearene – en livsfarlig rute som mange migranter forsøker seg på i små farkoster.
De fem som ble funnet bundet, er del av en dyster statistikk:
Fra januar til juni i år er 31 døde migranter funnet i vannet eller på strender rundt Balearene.
15 av dem ble oppdaget i årets første tre måneder, mens de neste 15 ble funnet mellom 13. april og 3. juni.
Det siste kjente funnet skjedde 4. juni ved Cala Jondal på Ibiza.
Samtidig er minst tolv døde migranter funnet i vannet ved den spanske enklaven Ceuta så langt i år.
De forsøkte trolig å ta seg over fra Marokko.
Flere organisasjoner har bedt om økt innsats for å sikre trygge ruter og forebygge vold mot migranter.
Tidligere voldssaker bekrefter hvor farlige disse overfartene kan være, skriver Diario de Mallorca.
I desember i fjor ble en 17 år gammel jente voldtatt av båtføreren under en overfart til Formentera.
Ingen av de andre passasjerene grep inn.
Da båten kom i land, ble 16 menn pågrepet av politiet, ifølge avisa.
Samtidig som flere personer har blitt funnet døde på havet ved Balearene, er det ruta mellom Vest-Afrika og Kanariøyene som er den farligste.
Så langt i år har 1 865 migranter mistet livet på vei mot Spania, og flertallet på vei til Kanariøyene, ifølge aktivistorganisasjonen Caminando Fronteras.
Hele 38 båter skal ha forsvunnet sporløst med alle om bord, ifølge organisasjonen, som kartlegger dødsfall og bistår flyktninger på veien til Europa.
Ifølge gruppa skal 1 480 mennesker ha omkommet på vei til Kanariøyene – nær 80 prosent av det totale tallet.
Det er særlig avgangene fra Mauritania som er de mest dødelige.