Flere trosser forbud i fjellene

Politiet advarer mot alvorlige konsekvenser.

HØY SKOGBRANNFARE: En rekke forbud har blitt brutt de siste dagene.
Publisert

Til tross for høyeste beredskap mot skogbrann har flere personer trosset reglene i fjellområdene på Gran Canaria denne uken.

Policía Canaria melder at de har registrert tolv lovbrudd i kommunene San Mateo, Tejeda og Moya i perioden. 

De fleste sakene gjaldt ulovlig telting, kjøring på skogsbilveier uten tillatelse og parkering inne i verneområder – aktiviteter som er strengt forbudt når risikoen for skogbrann er ekstrem.

Ett av tilfellene ble betegnet som spesielt alvorlig av politiet. 

Her ble en person tatt på fersken mens han brukte en ryddesag med metallblad som skapte gnister – midt i et område med tørr vegetasjon, høye temperaturer og lav luftfuktighet. 

Politiet understreker at dette kunne ført til en brann, og derfor er også maskiner som slår gnister ulovlig å bruke i perioder med høy skogbrannfare. 

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS