Full krangel i Mogán etter politiskandale - kastet ut opposisjonen fra kommunestyremøtet

Mogán-ordfører Onalia Bueno forsvarte kommunens kontrollrutiner etter at en lokal politibetjent ble pågrepet for underslag. Møtet endte i full krangel og utkastelse av en opposisjonspolitiker.

KRANGEL: Det ble kaos da kommunestyret skulle møtes. Til slutt kastet ordføreren ut en opposisjonspolitiker.
KRANGEL: Det ble kaos da kommunestyret skulle møtes. Til slutt kastet ordføreren ut en opposisjonspolitiker.
Publisert

Det stormet i kommunestyret i Mogán torsdag da saken om den korrupsjonsmistenkte politibetjenten ble brakt til bordet. Betjenten er under etterforskning for å ha tilegnet seg rundt 135 000 euro (ca. 1,5 millioner kroner) fra bøter ilagt turister.

Han skal angivelig ha ilagt turistene trafikkbøter i årevis, og deretter kansellert disse i systemet og lagt pengene i egen lomme, slik Canariavisen tidligere har skrevet. 

Ordfører Onalia Bueno (Juntos por Mogán) måtte svare på kvasse spørsmål fra opposisjonspartiene PSOE og Nueva Canarias (NC) om hvordan underslaget kunne pågå i fem år uten å bli oppdaget.

Utvist fra salen

Debatten ble etter hvert så opphetet at ordføreren valgte å vise ut NC-representanten Juan Manuel Gabella etter gjentatte advarsler. Gabella anklaget på sin side ordføreren for manglende demokratisk holdning.

– Dette er det hun har ønsket lenge, ropte Gabella idet han forlot salen, og hevdet at utvisningen var i strid med reglementet.

Opposisjonen pekte på det de mener er systemsvikt og stilte spørsmål ved om det har vært utvist uaktsomhet i kommunestyret. De foreslo strengere kontrolltiltak, blant annet at minst to personer må signere på hver annullering av bøter.

Angivelig skal betjenten ha lurt til seg store penger fra uvitende turister ved å lure bøtesystemet i kommunen.

Forsvarte kontrollsystemene

Bueno avviste kritikken og hevdet at det var nettopp kommunens egne kontrollsystemer som til slutt avslørte uregelmessighetene. Ifølge ordføreren skal betjenten ha benyttet en metode som hindret bøtene i å bli registrert i det sentrale innkrevingssystemet.

– Det var først da man undersøkte betjentens håndholdte PDA-enhet at man oppdaget mekanismen som ble brukt, forklarte Bueno.

Millioninvestering i boliger

Til tross for det politiske dramaet, ble flere vedtak fattet i løpet av møtet. Blant annet ble en budsjettendring på 9,6 millioner euro godkjent. Rundt 65 prosent av dette skal øremerkes sosialboliger i Veneguera. 

Kommunen gikk med 9,17 millioner euro i overskudd i fjor, viser det interne regnskapet. Likevel må altså budsjettet justeres fordi utgiftstaket ble overskredet. 

Kommunen vedtok også enstemmig en ny protokoll for å forebygge vold mot barn og unge innen idrett og fritid, samt de lokale helligdagene for 2027, som blir 14. april og 16. juli.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS