Slik feires sankthans på Gran Canaria

Her skjer det. 

Arkivfoto av Sankthansbål i Mogán.
Publisert Sist oppdatert

Sankthansaften, eller Noche de San Juan som det heter her, er en av de viktigste folkefestene på Kanariøyene – og Gran Canaria byr på noe for enhver smak når sola snur og det gamle skal brennes bort i flammene.

For mange handler kvelden om tradisjon, renselse og håp. Man samler familie og venner rundt bålet, griller piñas og papas (mais og poteter), og tar seg gjerne et midnattsbad for å vaske bort alt det gamle. 

– Bålet renser og bringer lykke

Den eldgamle tradisjonen med å tenne bål på sankthans lever i beste velgående på Gran Canaria. 

I Telde tennes det store, kommunale bålet ved Puente de los Siete Ojos kl. 22.00, og i tillegg er det godkjente bål i hele sju bydeler. 

I Sardina på Gáldar starter festen kl. 22.00 med konserter og ender i et spektakulært vannbasert fyrverkeri ved midnatt.

På Playa del Inglés blir det samba og show fra 20.30, med både batucada, konserter og fyrverkeri kl. 24.00. 

Og i idylliske Playa de Mogán blir det grilling av maiskolber, danseshow på stranda, bål og verbena ut i de små timer.

Et magisk alternativ i fjellene

I fjellandsbyen Tenteniguada i Valsequillo har de holdt sin egen vri på sankthans i hele 28 år: Noche de las Brujas – heksenes natt. 

Her spiller lokale amatører i alle aldre ut et fullverdig show om hekseri og magi ved midnatt, før fyrverkeriet og dansen tar over.

I samme kommune tennes bålet allerede kl. 18.00, og på tirsdag – som er helligdag i Valsequillo – blir det både fellesspisning og konsert med gruppa En Clave Musical.

Her er noen av stedene du kan feire:

Sted Tidspunkt/Hva skjer
TeldeBål ved Puente de los 7 Ojos kl. 22.00, sju bydelsbål, konsert og «stille» lysshow ved midnatt
Gáldar (Sardina)San Juan Marinero med konserter fra 22.00 og vannfyrverkeri kl. 00.00
Playa del InglésBatucada fra 20.30, konserter, show og fyrverkeri ved midnatt
Playa de MogánGrilling fra kl. 21.00, danseshow på stranda, bål, fyrverkeri og verbena
AgaeteBål, mais og sangria i Parque San Antonio Eusebio fra kl. 21.00
ArtenaraBål og grilling i Plaza de San Matías fra 19.30. Barneaktiviteter, messe og dans dagen etter
ValsequilloNoche de las Brujas med skuespill og fyrverkeri fra midnatt, samt fellesspisning og konserter
VecindarioLa Casa del Terror – 2 euro for å bli skremt av zombier og skjeletter fra 20.00 hele uken

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS