Bildeserie: 

Slik herjet uværet Francis med Arguineguín

Se bildeserie lenger ned i saken.

Som man kan se, er det en god grunn til at det sendes ut farevarsler ved uvær på Kanariøyene.
Publisert Sist oppdatert

Årets første dager ble både våte og vindfulle på Kanariøyene. Etter at stormen Prancis passerte Gran Canaria med kraftige regnbyger, sterk ving og høye bølger, er skadene godt synlig i blant annet norskefavoritten Arguineguín. 

Flere seilbåter slet seg i løpet av fredag og natt til lørdag. Noen av disse havnet på land, andre ble hentet av redningstjenesten, opplyser Salvamento Marítimo. Flere båter ble skadet i uværet. 

BILDESERIE: 

En katamaran slet seg og ble dratt på grunn av bølgene.
FIKK JULING: Denne fritidsbåten fikk seg en kraftig omgang langs kysten, før den havnet på stranda.
Ved soloppgang var det stille og rolig sør på Gran Canaria, men konsekvensene av uværet Francis lå igjen.
Et anleggsgjerde ble tatt av vinden langs GC-500 i Arguineguín.
SKADET: Noen av båtene som slet seg i uværet har tatt store skader i uværet.
Som man kan se, er det en god grunn til at det sendes ut farevarsler ved uvær på Kanariøyene.
Steinar og avfall ble dratt godt inn på land av bølgene.
ROTETE: Flere steder har bølger og vind dratt med seg steiner godt inn på promenaden i Arguineguín.
Steiner fra kysten har blitt slått inn på land langs den nye delen av promenaden.
Juledekorasjoner ble tatt av vinden i Arguineguín.

Stein og avfall har blitt slengt godt inn på strandpromenaden. Flere steder er promenaden dekket av stein og sand langs den nye delen av promenaden. 

Det frister heller ikke til spaserturer i dagene etter uværet, med fortausplater som er skitne og gjerder som har veltet flere steder. 

Langs sjøfronten står rester av blant annet jule- og lysdekorasjoner som har blitt tatt av vinden. 

Rammet flytrafikken

La Palma var blant områdene som ble hardest rammet. Vindkast på opptil 90 kilometer i timen skapte problemer ved flyplassen. 

Sju fly måtte omdirigeres eller returnere til avreisestedet, opplyser flyplassoperatøren Aena og spanske flygeledere.

Flere fly måtte omdirigeres som følge av kraftig turbulens. Det rammet fly mellom de ulike øyene.

Senere ble ytterligere flyvninger kansellert eller omdirigert også på Tenerife og El Hierro.

- Tre fly mellom øyene måtte returnere til avreiseflyplassen på grunn av kraftig uvær og alvorlig turbulens under innflyging, skriver spanske flygeledere på X

På La Gomera ble de kraftigste vindkastene målt til hele 123 kilometer i timen, ifølge det statlige meteorologiske instituttet Aemet. Det tilsvarer orkan styrke.

På Tenerife var de sterkeste vindkastene oppe i 111 kilometer i timen. 

Fortsetter i dag

I forbindelse med uværet var det sendt ut gult og oransje OBS-varsel flere steder på øygruppen. 

Slik ser farevarslene ut denne lørdagen på Kanariøyene.

Denne lørdagen gjelder gult farevarsel for høye bølger nord på Gran Canaria, mens resten av øya nå er ferdig med uværet. 

På Tenerife er det gult varsel for sterk vind på hele øya, som spesielt ventes å ramme fjellene og La Laguna kommune, samt gult og oransje varsel for høye bølger på opptil 6 meter. 

Fuerteventura har også gult OBS-varsel for sterk vind og høye bølger langs hele kysten. 

Lanzarote har oransje farevarsel langs hele kysten for bølger som kan komme opp i 6 meter, i tillegg til sterk vind på land. 

La Palma og El Hierro har også gule og oransje farevarsler for bølger og sterk vind. 

Når det er farevarsel for høye bølger bør du unngå kysten. Unngå også turer i fjellet om det er sterk vind, da det kan komme ras etter mye nedbør. 

Rammer også Spania

- Stormen Francis kan ses i spiral vest for Sør-Portugal og beveger seg nå østover mot Cádizbukta. Systemet driver kraftige regnbyger og tordenvær nord-nordøstover, skriver MeteoGib på X. 

Uværet har gitt regn over vidstrakte områder og ventes å gi kraftig nedbør flere steder i løpet av dagen, særlig i Ebro-dalen, Extremadura og Andalucía.

Samtidig fortsetter regnet i sørvest og på Kanariøyene mens systemet beveger seg sakte østover, ifølge MeteoRed. 

I fjellområdene har uværet ført til snø, spesielt i Sierra Nevada-fjellene. 

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS