Sprang for den norske skolen: - Vi kan ikke bare være i lille Arguineguín
Lærere og elever fra Den norske skole på Gran Canaria tok sats i kanarisk firmaløp.

Lærere og elever fra Den Norske Skolen på Gran Canaria snørte på seg joggeskoene og ble med på sitt aller første firmaløp i Las Palmas, i regi av lokalavisa Canarias 7.
– Det var veldig kjekt! Vi har jo vært med på flere løp før, men dette var første gangen vi deltok i et firmaløp, forteller Ingvild Øksendal Johannessen (52), som underviser ved skolen.
Sammen med kolleger og to elever, Solveig (16) og Oskar (17), stilte hun til start i en miks-klasse der tre personer løper 10 kilometer hver.
Tiden ble lagt sammen, og laget endte på en respektabel sjetteplass.
– Et flott arrangement! Alle var fornøyde, og det var mange som løp femkilometeren også. Den er jo litt lettere å gjennomføre om man ikke har trent så mye, sier hun med et smil.
Mye mer enn bare løping
Men for Johannessen handler ikke dette bare om mosjon.
– Det er en super måte å bli kjent med Las Palmas og livet her på øya. Det er jo så mye å delta på – du må bare være litt frempå. Vi kan ikke bare være i lille Arguineguín, sier hun.

Hun mener det er viktig at skolen tar del i både det norske og spanske lokalmiljøet.
– Å være synlig utenfor skolens fire vegger er en kjempegod ting, både for elever og lærere. Det handler om integrering, og det handler om å oppleve øya, sier hun.
Løping hele året
Én av fordelene med Gran Canaria er klimaet, mener hun.
– I Norge må du på treningssenter, men her kan du løpe ute hele året. Det er jo fantastisk! Så dette kommer vi til å fortsette med, sier hun.