To mindreårige reddet fra menneskehandel på Gran Canaria
Fem personer pågrepet.
Spansk politi har pågrepet fem personer som mistenkes for å ha rekruttert enslige mindreårige jenter fra institusjoner for å utnytte dem seksuelt. Det opplyser Guardia Civil.
Nettverket skal ha siktet seg inn på jenter fra land i Afrika som var under det kanariske barnevernet sine omsorgstiltak.
To jenter er reddet ut fra nettverket, mens politiet har avverget at ytterligere fire mindreårige ble sendt vekk fra øygruppen.
– Organisasjonen utnyttet jentenes sårbare situasjon, språkbarrierer og ønske om å reise videre til fastlandet eller andre europeiske land, opplyser politiet.
Falske dokumenter
Etterforskningen startet etter at ei mindreårig jente som hadde rømt fra en barnevernsinstitusjon klarte å ta seg tilbake til Spania fra Frankrike. Jenta har fortalt i avhør at hun ble rekruttert med løfter om arbeid.
Ifølge politiet hjalp nettverket jentene med å rømme fra institusjonene og utstyrte dem med falske ID- og reisedokumenter. Deretter ble transporten organisert videre til det spanske fastlandet og Frankrike.
Jentene skal ha blitt fulgt helt frem til sikkerhetskontrollen i Las Palmas av de mistenkte menneskesmuglerne.
En av de pågrepne skal selv være mindreårige, ifølge Guardia Civil.
Nylige artikler
Heten øker risikoen for nyrestein: – Viktig å drikke rikelig med vann
Spania kan vente seg mer ekstremvær og flom: – Vi vet at det vil komme
Varsler dyrere mat på Kanariøyene
To mindreårige reddet fra menneskehandel på Gran Canaria
Klart for kjempeutbygging i sør
Mest leste artikler
Risikerer gigantbøter under ny regnskapslov
Frykter prissjokk og tomme hyller om tre uker
To brødre pågrepet i Telde for kokainsalg og hvitvasking
Britisk statsborger pågrepet på Gran Canaria
Færre nordmenn på Kanariøyene mens antall utlendinger øker kraftig