Aldri før har så mange dratt til Kanariøyene
Hvis du følte at det var litt trangt om plassen ved bassengkanten i fjor, så hadde du helt rett. Hele 18,39 millioner turister fant veien til den spanske øygruppen i 2025.
Det er en økning på over 600 000 gjester fra året før, viser reiselivsundersøkelsen Frontur.
Vi må faktisk helt tilbake til juni 2023 for å finne en måned der det var færre enn én million besøkende på øyene. Siden den gang har turistmaskinen malt og gått i 29 måneder på rad med million-noteringer.
Selv om det var en liten nedgang på rundt 20 000 turister i desember 2025 sammenlignet med i 2024, er totalbildet krystallklart: "Alle" vil til Kanariøyene.
Vinnerne og de som vokser mest
Det er Tenerife som troner øverst på pallen med sine 7,41 millioner besøkende, tett etterfulgt av norskefavoritten Gran Canaria, som lokket til seg 4,73 millioner turister.
Men det er de mindre besøkte øyene som så størst økning i antallet turister i fjor. Fuerteventura økte med nesten 9 prosent, og La Palma hadde en økning på hele 18,8 prosent.
Hit kom det flest turister
| Øy | Antall turister | Økning fra 2024 |
| Tenerife | 7,41 millioner | +174 000 |
| Gran Canaria | 4,73 millioner | +138 000 |
| Lanzarote | 3,29 millioner | +55 000 |
| Fuerteventura | 2,71 millioner | +216 000 |
| La Palma | 0,20 millioner | +32 000 |
Kilde: Frontur
Vi svir av milliarder
Det er ikke bare i antall turister vi ser rekorder. Også i forbruk har det blitt slått år for år. Turistene la igjen 24,4 milliarder euro i løpet av året.
En gjennomsnittlig feriegjest legger nå igjen 191 euro dagen og hver ferie koster nå i snitt 1557 euro for litt over åtte døgns opphold, som er den typiske lengden på turistenes ferie.
Ikke bare positivt
Selv om rekordtallene får det til å klinge i kassaapparatene, har medaljen en bakside. Den økende «turistfobien» som har vært mye omtalt de siste årene, bunner i en følelse av at øyene har nådd sin smertegrense.
Turismen har også blitt utpekt som synderen bak boligpriser som har løpt løpsk på Kanariøyene de senere årene. Nylig ble det innført en ny ferieboliglov, som tar sikte på å redusere antallet ferieboliger.
Endringen kom etter flere demonstrasjoner under slagord som "Kanariøyene har en grense", hvor kravet ikke nødvendigvis er færre turister, men en mer bærekraftig forvaltning.