☀️ SOMMERSALG:
Vi er her hele sommeren - prøv oss for kun 315,- kr i 6 måneder!
Tilbudet gjelder kun nye abonnenter.
For de fleste av oss som bor på Gran Canaria er bussen bare en – til tider frustrerende – del av hverdagen.
Overfylte busser som nekter å stoppe, sjåfører med rallyambisjoner som likevel ikke klarer å kjøre på tid – det er litt av hvert man må finne seg i.
Men få har det så ille som de daglige brukerne av den beryktede blå regionsbussen som raser gjennom nabolag og svinger som aldri ble dimensjonert for en buss i utgangspunktet. Vi snakker selvfølgelig om rute 1 med Global.
Ruta er så forferdelig at man ender opp "uten livslyst" mens man sitter på, skal vi tro influenseren Luis, kjent på sosiale medier som @specialsixyt.
For han var rute 1 en opplevelse man bare må oppleve minst én gang i livet.
Rute 1 ruller ut fra den travle San Telmo-stasjonen i Las Palmas. Derfra går det Luis sammenligner med en pilegrimsreise, hele veien til idylliske Puerto de Mogán i sør.
Men det er ikke raka vägen for de som våger seg inn i den halvveis berømte bussen. Du kan nemlig komme deg helt til Marokko på kortere tid enn denne turen, som i verste fall tar over to timer og tjue minutter.
Det høres kanskje ikke ut som en lang busstur for oss nordmenn, som er vant til lengre avstander, men rute 1 stopper opptil 100 ganger på veien, ved strender, flyplassen, i nabolag, kjøpesentre og turistområder.
– Nå er vi inne i den berømte bussen, sier Luis idet han setter seg til rette for det som skal bli en lang ferd.
Luis deler turen med følgerne sine og sammenligner reisen med å fly utenlands:
– Dette varer lenger enn en flytur fra Kanariøyene til Marokko.
Underveis rekker han både å bli svimmel og lett oppgitt:
– Turen varer jo like lenge som en flytur til Sevilla. Jeg anbefaler det ikke. Det er en grusom vei. Du ender opp svimmel, uten livslyst, sier han spøkefullt i videoen.
Men selv om det er slitsomt, er han også fascinert:
– Dette er den eneste bussen på Kanariøyene som når 100 stopp. Det er galskap.
@specialsixyt 🚌 Hoy recorro el trayecto de la guagua MÁS LARGA de Canarias #islascanarias #guagua #guaguas #canarias #grancanaria ♬ sonido original - specialsixyt
Og mot slutten kommer resignasjonen:
– Vi har allerede kjørt i over halvannen time og vi er ved fyrtårnet i Maspalomas… og det er fortsatt mer igjen, sier han mens han kikker ut av vinduet.
Selv om ikke alle avgangene har full runde med 100 stopp, hender det – og da føles det nesten som en pilegrimsreise for dem som tar hele turen.
Luis sier det enkelt:
– Det er en opplevelse man må ha minst én gang i livet, for å forstå hvor omfattende kollektivsystemet på øya faktisk er.
Noen av de mest kjente stoppene på ruten er:
Flyplassen
Bahía Feliz
Playa del Inglés
Faro de Maspalomas
Puerto Rico
Playa de Amadores
Taurito
Puerto de Mogán
Det beste er kanskje at du faktisk får sett hele sørsiden av øya på én tur. Det verste? Vel, det er kanskje at du faktisk får sett hele sørsiden av øya på én tur.
Luis avslutter videoen med en blanding av lettelse og stolthet. Han overlevde turen. Han fikk sett øya. Og han fikk kjenne på den tålmodigheten tusenvis av mennesker viser hver eneste dag.
– Én gang i livet holder, mener han.