Slår alarm:
FN varsler tsunami i Middelhavet - bare et spørsmål om tid
Det er ikke et spørsmål om, men når kjempebølgen treffer.
FN-organisasjonen UNESCO og Den mellomstatlige oseanografiske kommisjon (IOC) kommer nå med en dyster spådom: Det er 100 prosent sannsynlig at en tsunami på minst én meter vil ramme Middelhavet i løpet av de neste 30 - 50 årene.
Selv om en bølge på én meter høres lite ut sammenlignet med monsterbølgene i Japan og Indonesia, advarer ekspertene på det sterkeste mot å undervurdere kreftene.
En meter høy vegg av vann kan rasere havner, oversvømme byer og rive med seg biler og mennesker.
- Det er 100 prosent sjanse for at en tsunami på minst én meter vil skje i Middelhavet de neste 30-50 årene. Som et tett befolket kystområde med områder utsatt for seismisk og vulkansk aktivitet, må risikoen fra både små og destruktive tsunamier i det nordøstlige Atlanterhavet og dets tilkoblede hav som Middelhavet, Nordhavet, Østersjøen og Svartehavet møtes direkte, skriver UNESCO.
Utløses av jordskjelv
Middelhavet har lenge vært sett på som et trygt og skjermet ferieparadis, men under overflaten er det mye aktivitet. Hele 78 prosent av alle tsunamier skyldes jordskjelv.
I Middelhavet er det den konstante friksjonen mellom den eurasiske og den afrikanske tektoniske platen som skaper spenninger.
Ifølge rapportene er det spesielt Andalucía, Murcia og Valencia som er utsatt i Spania, selv om hele den vestlige delen av Middelhavet har lavere risiko enn den østlige.
Mest utsatt er Hellas, og da spesielt Kreta. Et voldsomt jordskjelv i år 365 utløste en kraftig tsunami som rammet store deler av det østlige Middelhavet.
Heller ikke Italia blir spart, der Sicilia, Messinastredet og områder nær Etna er utsatt. Et jordskjelv i Messina i 1908 skapte en 13 høy mener tsunami.
Ifølge Euronews kan det ta så lite som 20 - 40 minutter før en tsunami treffer land, hvis den først dannes.
Sank 70 båter på Mallorca
Spania har blitt truffet av tsunamier også i nyere tid. I mai 2003 dundret en nesten to meter høy bølge inn over Mallorca, Menorca og Ibiza. Over 70 båter sank, og havneområdene ble påført enorme skader, ifølge Diario de Mallorca.
Etter et gigantisk jordskjelv i 1755, ble Andalucía truffet av en megatsunami som kostet 2 000 spanjoler livet. I nabolandet Portugal ble hovedstaden Lisboa fullstendig rasert, og rundt 70 000 mennesker omkom.
Øver på katastrofen
Spania har allerede trappet opp beredskapen med overvåkningssystemet Sinam, som skal fange opp undersjøiske skjelv som kan skape tsunamier.
Beregninger fra sannsynlighetsmodellen Tsumaps viser at det er 10 prosent sjanse for at havnebyen Huelva i Sør-Spania blir truffet av en tsunami de neste 50 årene. Byen har allerede innført en egen kriseplan kalt «Plan Tsunami Huelva».
Også i Torrevieja på Costa Blanca tas faren på alvor. Der har kommunen og nødetatene nylig gjennomført store, koordinerte evakueringsøvelser.