Fullt hus med Rune Rudberg på Lillebrors i Puerto Rico
Det er stinn brakke på Lillebrors Party & Pianobar i Puerto Rico denne kvelden.
Publikum sitter og står tett-i-tett og forventningene er høye. Det er publikummere i alle aldre denne kvelden.
– Dette er 17. gangen jeg er på Gran Canaria. Det er like viktig som julaften, sier Rudberg og ler.
Han bor i Puerto Rico når han er på øya, og Gran Canaria har blitt et sted for både jobb og avkobling.
– Når jeg er her, slapper jeg av og koser meg. Litt strand, litt ro – og så konserter, selvfølgelig.
Ekstra hyggelig publikum
Rune Rudberg har spilt for fulle hus i Norge i nesten fem tiår, men publikum på Gran Canaria har en helt egen plass for han.
– Publikum i Norge er bra, altså. Men det er jo veldig hyggelig her. Det har pleid å være rundt 120 publikummere på konsertene, i dag var det 170 og stinn brakke, sier den populære artisten.
Neste uke skal han også bidra på Terjes dansegalla, et arrangement som trekker mange nordmenn til øya.
– Det er utrolig hyggelig å få være med på noe som betyr så mye for så mange.
Mest stolt av å ha vært et godt menneske
Når Canariavisen spør hva han er mest stolt av når han ser tilbake på karrieren, blir svaret ettertenksomt.
– At jeg har holdt på i 48 år og fortsatt gjør dette. Og at jeg kan se folk i øynene og føle at jeg har vært et godt menneske.
Det er tydelig at han fortsatt betyr mye for publikum. Mens intervjuet pågår, samler det seg folk rundt Rudberg for bilder, selfies og ord.
Allsang og stående applaus
Under konserten er stemningen på topp. Sammen med Håvard Grønli Skåtun leverer Rudberg låter publikum kan utenat. Når de nærmer seg slutten og «Ut mot havet» starter, reiser mange seg opp, eller strekker hendene i været.
Etterpå roper publikum i kor. De roper ikke «mere, mere», men: «En gang til! En gang til!»
De vil ha mer av den kjente stemmen, den livlige musikken og den kjente strofa «Maria Maria» som alle synger med på.
– Det er 37 år siden den låta kom ut, sier Rudberg.
– Jeg kan ta den på nytt, men da må dere love å synge med.
Det gjør de. Publikum reiser seg, veiver, filmer og synger av full hals. Smilene sitter løst – både på scenen og i salen.
En gjeng gutter forteller at de kommer til Gran Canaria år etter år.
– Dette er mye bedre enn Thailand, sier de og ler. De forteller at det er ikke ølglassene som står på bordet som er grunnen til at de storkoser seg, men mener stemninga på baren er helt spesiell. Det er ikke første gang de har dratt til Lillebrors bar, og det er ikke siste gang, heller.
(Bilde av en gjeng gutter som er publikummere: Navn fra venstre: Steven Nordhus, Kolbein Bjønsaas, Even Ljosnes og Espen Kvalheim).
Generasjonsmøte på scenen
Denne kvelden er også en annen kjent norsk-spansk artist: Ramón Andresen. Da han oppdaget at Rune Rudberg skulle spille, tok han kontakt.
– Jeg spurte om jeg kunne få fremføre et par låter fra det nye albumet mitt, forteller Ramón.
Det fikk han – og dermed ble det et sjeldent generasjonsmøte på scenen. Ramón har deltatt i Melodi Grand Prix i 2022. Og som Rune Rudberg, har han også vært med på Hver gang vi møtes, det populære musikkprogrammet hvor artister møtes og synger hverandres sanger.
Ramón har vært på Gran Canaria før og bodde da i Arguineguín. Denne gangen har han holdt til i Santa Brígida, og forteller at han reiser tilbake til Norge dagen derpå etter noen gode uker her.
– Jeg får tid til å skrive her. Jeg har faktisk gjort ferdig hele albumet mitt mens jeg har vært på øya, sier unge Ramón.
Tittelen holder han foreløpig hemmelig, men lover at albumet kommer før sommeren.
Stemmen blir bedre i varmen
– Blir stemmen bedre av varmen?
– Ja, absolutt, svarer Ramón uten å nøle.
Når han blir spurt om han må begynne å komme til Gran Canaria fast, slik som Rune Rudberg, svarer han lystig:
– Kanskje det! med et glimt i øyet.
Kvelden på Lillebrors markerer også en milepæl for Ramón.
– Dette er faktisk første gang jeg har spilt i utlandet.
– Og frister det til gjentakelse?
– Ja, absolutt. Kanskje det blir en hel konsert her nede en gang.
Ramón var fornøyd med å spille 2 av hans nye låter på Lillebrors Party & Pianobar
Influencere fra Norge
Bareier Lillebror Sande Larsen forteller at det er flere kjente fjes og influensere på baren i kveld.
Canariavisen møter Sebastian Solberg, den norske realityprofilen, og blir like gjerne med i selfiekøen som er rundt han.
Når vi spør Solberg selv om det er influencernight, ler han og sier at han er på ferie, har vært på konsert og syns det er god stemning. Han kom i går, i følge Instagramprofilen, og forteller til Canariavisen at han syns plassen er helt rå og at han gjerne kommer tilbake flere ganger hit.
Selfie med journalisten og Sebastian Solberg ble det også denne kvelden på Puerto Rico-senteret.