Krever grep mot utkastelser

Kanariøyenes regjering vil endre Spanias leielov etter den omstridte utkastelsen av 87 år gamle Maricarmen i Madrid.

Sosialboliger på Kanariøyene.
Publisert

Den kanariske regjeringen krever endringer i den spanske leieloven for å forhindre utkastelser, som den som nylig rammet 87 år gamle Maricarmen i Madrid.

Talsmann for øyregjeringen, Alfonso Cabello, uttalte etter et regjeringsmøte at det er behov for et statlig forlik for å løse boligkrisen.

Uttalelsen kommer i kjølvannet av utkastelsen av 87 år gamle Maricarmen i Madrid, en sak som har skapt sterke reaksjoner og ført til demonstrasjoner flere steder i Spania.

– Det er nødvendig med et krisetiltak eller et lovforslag som endrer den nasjonale leieloven. Det er der man kan stanse slike situasjoner, sa Cabello.

Øyregjeringen på Kanariøyene har de siste årene gjort flere endringer i lovverket lokalt, blant annet for å få fart på boligbyggingen og øke bevilgningene til sosialboliger, presiserte Cabello. 

Dette er Maricarmen-saken

87 år gamle Maricarmen Abascal har bodd i over 70 år i den samme leiligheten i Madrid. Hun bodde der opprinnelig på en overdratt kontrakt fra sine foreldre og betalte husleie punktlig, ifølge RTVE. 

Da leiligheten ble tatt over av eiendomsselskapet Urbagestión slo høyesterett fast at den opprinnelige leieavtalen var utløpt. Den nye eieren krevde en kraftig økning i leieprisen.

Onsdag 23. september 2026 ble 87-åringen, som sitter i rullestol, satt på gata av politiet etter tre tidligere stansede forsøk, og til tross for store demonstrasjoner.

Leieselskapet Urbagestión har tidligere avvist både oppkjøpstilbud og tilbud om å dekke leiedifferansen fra andre parter. Saken har ført til sterke reaksjoner i hele Spania. Mange mener boligkrisen i landet og vernet av eldre leietakere krever lovendringer.

Powered by Labrador CMS