Las Palmas fikk seg en på trynet – nå må de svare i Málaga

Las Palmas fikk seg en på trynet – nå må de svare i Málaga.

Det var feststemning i Las Palmas søndag kveld.
Publisert Sist oppdatert

Det var feststemning i Las Palmas søndag kveld. Rundt 30.000 tilskuere fylte Estadio de Gran Canaria og supporterne tok imot lagbussen som om opprykket allerede var klart. Med andre ord, de Gran Canariske forventningene stod ikke mye tilbake fra norske forventninger til Captein Ødegaard og skuta hans i VM.

Men Norge fikk seg en nesestyver mot Marokko i går og enda verre gikk det for Las Palmas. Da dommeren blåste av etter 90 minutter, hadde bortelaget scoret, ikke hjemmelaget. Málaga vant 1–0 og har dermed skaffet seg et godt utgangspunkt før returoppgjøret.

Las Palmas må opp i ringene. De vet de kan, men så var det dette med kunnskap og evnen til å senke skuldrene og sette det ut i praksis da. På hjemmebane "måtte" de liksom vinne og kampen bar preg av det.

Gjestene fra Peninsula lot ikke hjemmelaget få ro til å bygge opp spillet sitt.

Aggressive gjester

I stedet var det Málaga som kjente at de hadde lite å tape, og gikk ut av startblokkene med aggressivt press og høy energi. Las Palmas kom bakpå og fikk liksom ikke helt tak i kampen. Heller ikke dette så veldig ulikt hva Vikingene fra Noreg fikk oppleve noen tusen nautiske mil i Colombus kjølvann på den andre siden av Atlanteren.

Gjestene fra Peninsula lot ikke hjemmelaget få ro til å bygge opp spillet sitt, og de gule slet med å finne rytmen gjennom store deler av første omgang. Málaga skapte de største mulighetene og Dinko Horkas i Las Palmas-målet måtte levere flere viktige redninger for å holde laget inne i kampen.

Kalddusj

Etter pause lysnet det for Las Palmas. Kirian og Miyashiro viste mer initiativ, tempoet økte, og publikum begynte å tro at dette kunne vippe hjemmelagets vei. Men akkurat da kom kalddusjen. I det 57. minutt spilte Málaga seg pent gjennom, og David Larrubia satte inn kampens eneste mål. 0–1.

Derfra ble det en så lite cool kveld for de gule som man kunne tenke seg. Las Palmas hadde riktignok mer ball, men slet med å skape de virkelig store sjansene og frustrasjonen steg. Málaga forsvarte seg disiplinert og var faktisk nærmere 0–2 enn Las Palmas var utligning mot slutten. Horkas hindret imidlertid nettkjenning og sørget for at forskjellen bare ble ett mål.

Las Palmas kan løpe ut på La Rosaleda uten å ha noe å tape og like lite å forsvare.

Muligheter

Derfor er opprykkskampen så langt fra avgjort for gutta våre i gult. Ett mål er ingen katastrofe i en playoff og det er bare for Las Palmas å dra til Málaga og putte ballen i nettet der. Hvorfor ikke onsdag førstkommende?

Málaga har slått dem i Las Palmas tre ganger denne sesongen. Og uten å slippe inn mål. Det gir andaluserne selvtillit og momentum foran onsdagens returoppgjør.

Men i realiteten er alt åpent og mulighetene store. Las Palmas kan løpe ut på La Rosaleda uten å ha noe å tape og like lite å forsvare.

Hva med en gul scoring etter 23 minutter?

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS