Mann pågrepet for utleiesvindel på Gran Canaria
Knyttes til minst 65 svindelsaker.
Spansk politi har pågrepet en person som de mistenker for omfattende utleiesvindel på Gran Canaria. Politiet mener mannen svindlet til seg rundt 50 000 euro gjennom falske utleieannonser.
Mannen er siktet i totalt 65 svindelsaker begått mellom juni 2021 og juli 2022.
Metoden gikk ut på å legge ut falske annonser av ekte boliger til svært lokkende priser på kjente nettportaler.
Når ofrene tok kontakt, ble de presset til å overføre forskudd og depositum via betalingstjenesten Bizum eller bankoverføringer for å «sikre seg» boligen.
For å virke troverdig sendte bakmannen over falske leiekontrakter utstedt i uskyldige tredjepersoners navn.
Ofrene ble også bedt om å sende over kopi av egen legitimasjon.
Disse ID-papirene ble deretter misbrukt til å opprette nye bankkontoer, telefonabonnementer og falske profiler for å svindle flere, mener politiet.
Under pågripelsen beslagla politiet kontanter og flere mobiltelefoner.
Nylige artikler
Her blir himmelen kveldens hovedattraksjon
Fortsatt store skader etter uværet «Therese»
Sjokkbilder fra feriekommunen: - Patetisk
Mann ranet frisør med startpistol
To brødre pågrepet i kokainaksjon
Kvinne til sykehus etter bilvelt
Mest leste artikler
Risikerer gigantbøter under ny regnskapslov
Færre nordmenn på Kanariøyene mens antall utlendinger øker kraftig
Frykter prissjokk og tomme hyller om tre uker
Brann på søppelfylling på Gran Canaria skaper stor røyksøyle ved GC-1
Kanariøyene er for grå
Forbyr ferdsel i skog og mark