Nå skal turistene spores i naturreservatet
Setter ut bevegelsessensorer for å ta de som tråkker feil.

Sanddynene i Maspalomas får nå avansert teknologi for å beskytte det sårbare naturreservatet.
Det er kanariske miljømyndigheter som nå har sett seg lei på turister som vandrer ut i de avsperrede områdene.
Nå skal øyrådet ta i bruk sensorer og digitale skilt for å overvåke ferdselen i området, opplyser de.
Dette kommer i tillegg til miljøagentenes overvåkning med droner fra lufta.
Å ta seg inn i de forbudte områdene kan medføre bøter på opptil 150 euro
Totalt skal det settes opp 171 digitale skilt i og rundt området, og noen av dem vil ha QR-koder som gir turister tilgang til informasjon om vernebestemmelser, tillatt ferdsel og miljøhensyn.
Sensorer skal varsle
I tillegg til skiltene skal det settes ut bevegelsessensorer.
Dersom noen tar seg inn i et område med en av de nye sensorene, får agentene varsling om antall personer, tid og sted.

Gir blaffen i reglene
Tidligere har Canariavisen skrevet om hvordan folk gir blaffen i reglene i Maspalomas.
Blant annet var det et problem i 2021 at folk møttes for å ha tilfeldig sex i sanddynene. Denne aktiviteten var så omfattende at kanariske myndigheter slo alarm om miljøskader.
Tidligere har også kjendiser og influensere påført området miljøskader.

Canariavisen omtalte i 2022 hvordan den sørkoreanske streameren, «Jinnytty», ødela sanddyner og flyttet på steiner mens hun sendte det direkte til tusenvis av følgere.
Sanddynene ble beskyttet i 1987, og ble erklært som et naturreservat i 1994.
Den menneskelige påvirkningen og byutvikling har i flere tiår skadet sanddynene. Hvert år mister Maspalomas rundt 45 000 kubikkmeter sand.