Slår alarm på sykehusene:

Stenger hundrevis av senger i sommer

Sykepleierforbudet og legeforeningen frykter totalt kaos. 

UNDERBEMANNET: Legeforeningene og fagforeningene frykter totalt sommerkaos på kanariske sykehus.
Publisert Sist oppdatert

Sommeren blir kaotisk ved sykehusene på Kanariøyene, ifølge fagforeningene. De  raser nå mot det de mener er skjulte budsjettkutt, og frykter full kollaps på akuttmottakene.

Hundrevis av sykehussenger stenges nå over hele den populære ferieøygruppen, viser tall fra helsefagforeningene.

La Candelaria-sykehuset stenger rundt 70 senger. Ved universitetssykehuset HUC stenges hele kreftavdelingen.

Doctor Negrín-sykehuset stenger en hel fløy med 32 senger. Samtidig kuttes det i intensivplassene på Insular-sykehuset.

Helsedirektoratet i øyregjeringen hevder stengningene skyldes oppussing og vedlikehold, og at sykehusene styrer dette selv. Det tror ikke fagforeningene noe på.

Nekter å hente inn vikarer

De tillitsvalgte mener øyenes finansdepartement har tråkket på bremsen. Sykehusene lar være å hente inn vikarer for ansatte som har ferie eller er syke, mener de.

Situasjonen er så ille at nyutdannede sykepleiere ikke en gang får tilbud om sommerjobb, ifølge sykepleierforbudet Satse. 

– Situasjonen er langt mer komplisert enn tidligere år. Alt under 100 prosent vikardekning svekker et helsevesen som allerede jobber på grensen av hva de tåler, sier Yoel Hernández, leder for Satse på Kanariøyene.

Han får støtte fra legeforeningen: 

– Det er flere år siden vi har hatt det så tøft som nå, sier Éric Álvarez, leder for den kanariske legeforeningen.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips


Powered by Labrador CMS