272 jordskjelv registrert ved Teide siste døgn

Eksperter avviser økt fare for vulkanutbrudd.

SEISMOGRAM: Måledata fra Instituto Geográfico Nacional viser nye jordskjelvsvermer på Teide det siste døgnet.
SEISMOGRAM: Måledata fra Instituto Geográfico Nacional viser nye jordskjelvsvermer på Teide det siste døgnet.
Publisert

Det nasjonale geografiske instituttet i Spania (IGN) har registrert 272 mikroskjelv ved vulkanen Teide på Tenerife det siste døgnet.

Skjelvene har vært svake og ble registrert vest for Las Cañadas på dybder mellom 8 og 16 kilometer. Ingen av hendelsene har hatt en styrke over 1,6 mbLg, og de har ikke vært merkbare for befolkningen.

Eksperter fra IGN og det vulkanologiske instituttet på Kanariøyene, Involcan, opplyser at aktiviteten ligger på et nivå som ikke medfører økt fare for vulkanutbrudd.

Den siste tiden har det vært flere lignende episoder, slik Canariavisen har skrevet. 

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS