Kan føre til merkbare jordskjelv

Unormal seismisk aktivitet under vulkanen Teide på Tenerife kan føre til jordskjelv som merkes av befolkningen. Forskere understreker imidlertid at det ikke er tegn til noe forestående vulkanutbrudd.

Beredskapskomiteen på Kanariøyene følger med på utviklingen.
Publisert

Den økte vulkanske og seismiske aktiviteten på den populære ferieøya har pågått siden februar i år. Torsdag var vitenskapskomiteen samlet for å vurdere situasjonen.

De slår fast at det ikke er noen tegn på et kommende utbrudd på kort eller mellomlang sikt, hverken i ukene eller månedene som kommer. 

– Vi kan likevel ikke utelukke at det vil oppstå jordskjelv som kan merkes av befolkningen, sier talsperson for komiteen og direktør for det nasjonale geografiske instituttet IGN på Kanariøyene, Itahiza Domínguez.

Han presiserer at det i utgangspunktet vil være snakk om skjelv med lav intensitet som ikke vil forårsake skader, med mindre lava trenger inn i fjellet.

Eventuelle merkbare skjelv vil trolig finne sted i området rundt vulkankrateret Las Cañadas del Teide.

Farenivået heves ikke

Komiteen mener utviklingen ikke gir grunnlag for å oppjustere farenivået til oransje.

Dette begrunnes blant annet med at gassutslippene i området har avtatt de siste månedene, og at deformasjonen av terrenget kun har vært på to centimeter i løpet av de siste tre årene.

Domínguez avviser den populære teorien om at et større skjelv ikke har blitt utløst på grunn av mange små. 

– Det er vitenskapelige ubegrunnet, mener Itahiza. 

 mange små skjelv forhindrer et større jordskjelv, og kaller den vitenskapelig

Historisk sett har imidlertid vulkanutbrudd på Tenerife vært ledet av jordskjelv som befolkningen har merket i forkant. Ingen grunn til bekymring foreløpig

Foreløpig har det ikke vært registrert noen skjelv som har vært merkbare for mennesker under den pågående perioden med økt aktivitet.

Domínguez understreker at situasjonen først vil bli bekymringsfull dersom man får vedvarende merkbare skjelv, spesielt om de kombineres med økt styrke, at de skjer grunnere i jordskorpen, eller ved en rask deformasjon av terrenget.

Ekspertene anser at økningen i aktivitet i juni og juli er en reaktivering av fenomenet som startet i februar.

De minner samtidig om at man kun har to tiår med moderne instrumentelle målinger å støtte seg på, mens vulkansystemets sykluser måles i århundrer.

Komiteen har besluttet å holde kvartalsvise møter for å følge utviklingen videre.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS