Over 550 skjelv på én natt
Den tiende runden med slike skjelv så langt i år.
Det nasjonale geografiske instituttet IGN registrerte natt til torsdag mer enn 550 jordskjelv på Tenerife. Aktiviteten fører likevel ikke til økt fare for vulkanutbrudd, instituttet.
Skjelvene startet onsdag kveld og fortsatte gjennom natten. De fleste hadde lav styrke og fant sted vest for vulkanområdet Las Cañadas del Teide, på mellom 10 og 15 kilometers dybde.
Ingen av skjelvene har vært merket av befolkningen på ferieøya. Det største skjelvet ble målt til 1,5 på skalaen torsdag morgen.
Dette er den tiende runden med såkalte jordskjelvsvermer på Tenerife hittil i år. IGN opplyser at mønsteret ligner på det som ble målt i februar, mars og juni, og at rystelsene sannsynligvis skyldes bevegelser av gass eller væske i dypet.
Sivilforsvaret er informert om situasjonen, og øya overvåkes kontinuerlig av over hundre målestasjoner.
IGN understreker at tallene foreløpig er samlet inn automatisk, og at det endelige antallet skjelv kan endre seg etter nærmere analyser.
Nylige artikler
Her blir himmelen kveldens hovedattraksjon
Fortsatt store skader etter uværet «Therese»
Sjokkbilder fra feriekommunen: - Patetisk
Mann ranet frisør med startpistol
To brødre pågrepet i kokainaksjon
Kvinne til sykehus etter bilvelt
Mest leste artikler
Risikerer gigantbøter under ny regnskapslov
Færre nordmenn på Kanariøyene mens antall utlendinger øker kraftig
Frykter prissjokk og tomme hyller om tre uker
Brann på søppelfylling på Gran Canaria skaper stor røyksøyle ved GC-1
Kanariøyene er for grå
Forbyr ferdsel i skog og mark