Prinsesse Leonor besøker Kanariøyene

Den spanske tronarvingen, prinsesse Leonor, har ankommet Gran Canaria. 

Prinsesse Leonor er Spanias tronarving.
Publisert

Besøket er slutten på hennes utdanning ved luftkrigsskolen, og prinsessen reiser under militær rang som fenrik – ikke som kongelig høyhet, opplyser det spanske kongehuset. 

Prinsessen landet på øya søndag ettermiddag sammen med sine medstudenter fra luftkrigsskolen Academia General del Aire y del Espacio (AGA) i Murcia.

Turen til Gran Canaria er en årlig tradisjon og en del av det offisielle akademiske programmet for avgangselevene.

Fram til fredag skal Leonor og medstudentene besøke en rekke militære anlegg på øya, blant annet flybasen Gando, militære bunkere og radarstasjonen i San Mateo.

Det er også lagt inn tid til strandliv og hvile på det som beskrives som en avslutningstur for kullet.

Det spanske kongehuset har opplyst at programmet er privat, og det blir ikke arrangert noen offisielle pressekonferanser eller offentlige oppdrag under oppholdet.

Prinsesse Leonor av Asturias er Spanias tronarving. For tiden gjør hun seg ferdig med utdanning i militæret, før hun skal studere statsvitenskap.
Prinsesse Leonor av Asturias er Spanias tronarving. For tiden gjør hun seg ferdig med utdanning i militæret, før hun skal studere statsvitenskap.

Første i kongefamilien med fallskjermhopp

Den kommende dronningen har hatt en intensiv militærtid i Spania. Tidligere denne måneden fullførte hun opplæringen i Murcia, der hun også ble tildelt flere regionale æresmedaljer.

I innspurten av utdanningen har prinsesse Leonor også fullført Forsvarets grunnkurs i fallskjermhopping. Hun skriver dermed historie som det første medlemmet av det spanske kongehuset som gjennomfører dette kurset.

Etter sommeren venter nye utfordringer for den 20 år gamle prinsessen. I september starter hun på sivile universitetsstudier i statsvitenskap ved Universidad Carlos III i Madrid.

Tredje besøk på kort tid

Dette er ikke første gang prinsesse Leonors militære utdanning fører henne til Kanariøyene. Så sent som i januar 2025 besøkte hun Las Palmas som marinekadett om bord på skoleskipet «Juan Sebastián de Elcano», før ferden gikk videre over Atlanterhavet til Brasil.

I juni samme år var hun tilbake på øygruppen i forbindelse med tjeneste på fregatten «Blas de Lezo». Der deltok hun blant annet i den store militærøvelsen «Sinkex» i Atlanterhavet, en omfattende øvelse som involverte rundt 1900 militære mannskaper, et dusin krigsskip og 16 kampfly.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips


Powered by Labrador CMS