Folkeparken åpnet igjen etter tre år:
- Det gir stor glede
Hundrevis av barn og familier feiret gjenåpningen av folkeparken i El Tablero, etter at den har vært stengt i tre år.
Parken har vært stengt i tre år etter at en rekke tekniske rapporter påla kommunen å stenge parken allerede i 2022. Det ble likevel ikke gjort, sier ordfører Marco Aurelio Pérez (PP).
- Der ble det advart om mangler på grunn av manglende vedlikehold. Da vi kom til november 2022, ble kommunen pålagt å stenge parken. Det forrige kommunestyret så imidlertid bort fra dette fordi det var valg i mai 2023, mener Pérez.
- De ba til gud om at ingenting skulle skje, og parken forble åpen selv om den burde vært stengt, sier han oppgitt.
I 2024 hadde kommunen til slutt satt av penger for å fikse parken. Så oppstod det kommunikasjoonsproblemer med det galisiske selskapet som vant anbudet.
- Som om ikke det var nok kom stormene Terese og Samuel. De påførte parken store skader da arbeidet nesten var ferdig. Vi ønsket opprinnelig å åpne parken i slutten av mai, slik at barna kunne bruke den i skoleferien det året, forteller Pérez.
Tidligere ordfører Concepción Narváez Vega (PSOE) har ikke besvart Canariavisens henvendelser rundt kritikken fra Pérez.
Full av glade barn
Åpningen ble markert med skattejakt, ansiktsmaling, klovneshow og musikk for barna, i tillegg til is og enkel servering.
Lekeapparatene og fallunderlaget er fornyet, og det er montert nye trampoliner. I tillegg er det lagt til rette for mer skygge, piknikområdet er utvidet, belysningen er modernisert, og sykle- og rulleskøyteområdene er lagt om.
Ordfører Marco Aurelio Pérez smilte fra øre til øre når han så parken proppfull av lekende barn og familier.
- Nå er parken åpen, og vi ser at den har fylt seg opp med folk, gutter og jenter. Man kan nesten spørre seg hvor alle barna kommer fra, smiler Pérez.
- Det gir stor glede å se dette. Mange foreldre er også fornøyd med at parken kun har én port, slik at barna kan løpe fritt og rundt innvendig. Det har blitt kjempefint, avslutter han.
I forbindelse med fellesserien vil kommunen arrangere gratis aktiviteter for barn hver torsdag frem til midten av september.
Parken holder åpent hver dag fra klokken 09.00 til 22.00, og området vil ha vektertilsyn.