Nekter å gå av: – Å gi makta til høyresida ville vært uansvarlig
Til tross for flere korrupsjonsskandaler i eget parti og press fra opposisjonen, vil ikke Sánchez gå av.

Spanias statsminister Pedro Sánchez gjør det klart at han ikke har tenkt å kaste inn håndkleet, til tross for en voksende korrupsjonsskandale som ryster hans eget parti PSOE.
Midt i en korrupsjonsskandale velger Spanias statsminister å bli sittende – og avviser både nyvalg og regjeringskrise.
Det kommer etter at han selv har blitt bedt om å gå av gjentatte ganger.
– Jeg har tenkt gjennom alle muligheter, også å trekke meg. Men jeg har bestemt meg for å bli, sa Sánchez under en pressekonferanse mandag.
Han erkjenner likevel at regjeringen hans har mistet støtte i folket, men slår samtidig fast at det ikke blir snakk om verken nyvalg, mistillitsvotum eller utskiftninger i regjeringen.
Neste valg blir som planlagt i 2027.
– Å overlate landet til PP og Vox ville vært en stor uansvarlighet. De representerer korrupsjon og en reaksjonær agenda, sa Sánchez.
Uttalelsen kommer etter at hans eget parti, PSOE, gjennomfår flere store korrupsjonsskandaler.
Skandale i partiledelsen

Bakgrunnen for pressekonferansen er en alvorlig korrupsjonssak der flere sentrale PSOE-profiler er trukket inn.
Blant dem er Santos Cerdán, som inntil nylig hadde en toppverv i partiet, og José Luis Ábalos, tidligere transportminister.
Mandag ble Ábalos kastet ut av partiet etter en langvarig intern gransking.
Samtidig lover partiet full opprydding og har satt i gang en ekstern revisjon for å rydde opp i mistanker om ulovlig pengebruk.
Sánchez hevder han ikke er involvert i saken og sier han er rolig, selv om det kan dukke opp nye lydopptak eller bevis.
Han sier han vil møte i nasjonalforsamlingen neste måned for å svare på spørsmål.

Står på sitt
Kritikken mot Sánchez har økt – ikke bare fra opposisjonen, men også internt i eget parti.
Flere har tatt til orde for at han bør vurdere tilliten i parlamentet eller kalle inn til nyvalg.
Det avviser han kontant.
– Valg er hvert fjerde år. Sånn skal det være, sa Sánchez.
I et internt møte i PSOE tidligere på dagen ble det klart at partiledelsen støtter Sánchez.
Ifølge spanske medier var det over 20 innlegg i møtet, og flertallet gikk inn for å stå løpet ut til 2027.
Sánchez sier han nå vil bruke tid på å snakke med regjeringspartnerne, blant annet partiet Sumar, for å sikre fortsatt politisk støtte i parlamentet.
Opposisjonen raser: – Vi er lei av mafiaen
Opposisjonen i Spania reagerer kraftig på Pedro Sánchez’ beslutning om å bli sittende til tross for korrupsjonsskandalen i eget parti.
PP-leder Alberto Núñez Feijóo anklager statsministeren for å forsøke å framstå som et offer, mens det ifølge ham er det spanske folket som lider.
– Han må slutte å spille offer. Det er spanjolene som er de virkelige ofrene, sier Feijóo.
Han mener forklaringene fra Sánchez er langt fra nok, og ber om nyvalg.
– Dette handler ikke om å flykte framover. Det er han på toppen som må gå, sier han.
Vox-leder Santiago Abascal går enda lenger. Han kaller regjeringen for en mafia og krever at Sánchez går av umiddelbart.
– Vi er lei av mafiaen. Nå må spanjolene få vite hvem som står på mafiabossens side – og hvem som står på anstendighetens side, sier Abascal, som også forsøker å samle støtte til et mistillitsforslag.

Også tidligere PP-leder Esperanza Aguirre mener Sánchez må presses til å gå – og at det bør holdes nyvalg umiddelbart etter et eventuelt mistillitsforslag.
– Hvis jeg skulle fremmet en mistillitsforslag, ville jeg samtidig forpliktet meg til å skrive ut nyvalg samme dag, sier hun.
Så langt har PP-ledelsen ikke gått inn for å fremme et mistillitsforslag i parlamentet.